Sdílet na Facebooku

Letovisko Afytos

Afytos je vesnice na severní straně poloostrova Kassandra. Jedná se o oblíbené turistické letovisko ležící na pobřeží mezi dalšími letovisky Nea Fokea a Kallithea. Na okraji města vede hlavní silnice míříc podél pobřeží a nebo také do hlavního města poloostrova Kassandreii. V Afytosu trvale žije kolem 1.300 obyvatel. V létě sem ale přijíždí tisícihlavé zástupy turistů.

Oblast kolem Afytos je obklopena úrodnou zemědělskou půdou a nízkými kopci. Zdejší ekonomika je tak založena na zemědělství a cestovního ruchu. Největší zajímavostí je Folklorní muzeum založené v roce 1980 zásluhou radního Nikose Paralise. Muzeum se nachází v budově rodiny Alevras. Folklorní kluby a spolky, které udržují staré tradice, mají v Afytosu dlouhou tradici.

  

Obec Afytos má velmi dlouhou historii, která sahá daleko před náš letopočet. Ve starověku zde stála osada Aphytis. Městečko založili kolonisté z řeckého ostrova Euboea pravděpodobně v polovině 8. století př.n.l. Město bylo známé pro svůj chrám zasvěcený Dionýsovi. Aphytis dokonce tak prosperovalo, že si mohlo dovolit razit vlastní mince.

První novodobá zmínka pak pochází až z 14. století. Z Afytosu pocházelo také mnoho revolucionářů bojující za řeckou nezávislost. Dnešní rozvoj přinesla až turistika po druhé světové válce. Pozvolna roste i počet stálých obyvatel.

  

Afytos je jiný než většina okolních letovisek. Krajina kolem je sice mnohem rovnější samotné město se ale nachází na strmém kopci. Historické centrum je od moře vzdálené asi 250 metrů vzdušnou čarou. Jinak je ale cesta k moři přes schody a silnici samozřejmě mnohem delší. Samotné městečko je hodně chaotické. Ulice se zde kroutí jak se jim zachce. Na druhou stranu tu najdete i staré historické domy a malý kostelík v centru. Ulice jsou hezky dlážděné a celé centrum tak má poměrně příjemnou atmosféru.

Pláž je zde písčitá i když je zde i hodně kamenů a skal. Hlavní pláž je také poměrně široká. Přístav v Afytosu žádný nemají.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.