Sdílet na Facebooku

Neos Marmara na Sithonii

Neos Marmara je řecké město, které se nachází na Chalkidiki, konkrétně na západním pobřeží poloostrova Sithonie. V současné době má město Neos Marmara přes 2800 obyvatel a od Thessaloniki (Soluň) je vzdáleno 125 kilometrů. Jedná se o opravdu malebné a turisticky velmi oblíbené městečko. Obec leží pod strmými kopci a obklopuje zátoku, jenž tvoří přirozený přístav určený především pro menší lodě. V samotném městě je jenom pár velmi malých ale útulných plážiček. Hlavní městská pláž začíná u jižního okraje města a táhne se až k Porto Carras.

neos_marmara_1

Historie města

Dějiny obce Neos Marmara nejsou příliš dlouhé, neboť obec byla teprve založena v roce 1922, kdy do zdejších míst přišli řečtí uprchlíci z ostrova Marmara, který je v současné době ve vlastnictví Turecka. Jelikož byli řečtí uprchlíci z tohoto ostrova, dostala obec název Neos Marmara, tedy Nová Marmara. Je to rušná obec, která se nachází na úbočí hory Dragoudelis, která je vysoká 811 metrů. Od svého založení se většina obyvatel živí rybařením a zemědělstvím. Od šedesátých let minulého století začíná v obci čilý turistický ruch, který přináší do městské pokladny důležité příjmy.

neos_marmara_2   neos_marmara_3

neos_marmara_4

Současná podoba

Obec Neos Marmara má kvalitní pláže s krásným bílým pískem. Všechny zdejší pláže se mohou pochlubit Modrou vlajkou, což garantuje vysokou úroveň zdejších služeb.

V centru města najdete několik řeckých ortodoxních kostelů a kaplí. Hlavní kostel se jmenuje Pammegiston Taxiarchon. Pokud se chcete něco dozvědět o zdejším městě a jeho okolí, navštivte místní centrum Paschalakio, kde se nachází městské muzeum.

neos_marmara_5   neos_marmara_6

Pokud budete v letovisku Neos Marmara hledat ideální místo na koupání, musíte jít za město směrem od Porto Carras. Pokud však dáváte přednost romantickým a klidným procházkám kolem azurového moře, běžte k městskému přístavu s pěkným molem.

neos_marmara_7

Zajímavosti v okolí

V Porto Carras, které je od Neos Marmara vzdálené tři kilometry, vyrostl velký a honosný hotelový komplex, který již stihnul hostit v roce 2003 summit Evropské Unie. Samotné Porto Carras je velmi luxusní přímořský resort, který nabízí svým návštěvníkům golfové hřiště, tenisové kurty, kasino, relaxační lázně a cyklisté stezky.

Zhruba dvacet kilometrů směrem na sever od letoviska Neos Marmara se nachází další přímořský resort, který se jmenuje Nikiti. Stará část města je situována na kopci, odkud je krásný výhled na krásné pobřeží letoviska. Hlavní historickou budovou města je ortodoxní kostel Agios Nikitas, který byl vybudován v roce 1867. Kostel najdete uprostřed města.

neos_marmara_8   neos_marmara_9

neos_marmara_10

Ráno na pláži   neos_marmara_12

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.