Historie poloostrova Chalkidiki

Podle vědců je poloostrov obydlen již více než 200 tisíc let. Dokazuje to lebka nalezená ve vesnici Petralona. V 8. století před naším letopočtem přišli na toto území Chalkidiňci z Eiboia, jak správně předpokládáte, podle těchto obyvatel dostalo celé území své jméno.

Chalkidiki ze satelitu

Na poloostrově se vystřídalo několik národů, jako Římané, Řekové z jihu, Babyloňané, Turci a další. V roce 384 před naším letopočtem se na Chalkidiki narodil nejslavnější místní rodák. Byl jím Arostoteles. Do roku 1912 drželi toto území Turci, od tohoto roku, tedy 1912 je Chalkidiki součástí Řecka.

Aristoteles – rodák z Chalkidiki

Jasně nejslavnějším rodákem je Aristoteles, světoznámý atnický filosof, žák Platóna, vychovatel Alexandra Makedonského. Aristoteles se narodil údajně e vesničce Stageira(Stagira) na východě poloostrova. Aristoteles je uznávaným zakladetel evropské vědy a kultury.

Aristoteles

Vybudoval základy filosofie, etiky, logiky, politiky a dalších oborů. Proto určitě navštivte Stagiru, kde se setkáte se zajímavými nálezy tohoto antického města na pozadí krásných scenérií, které vám tamní příroda nabízí. Pokud máte rádi archeologii nebo samotnou antiku, pak neváhejte a jeďte po stopách Aristotelových.

Řecké legendy o Chalkidiki

Staří Řekové věřili, že na Chalkidiki žijí obludní a fousatí obři. Ti prý byli odvěcí nepřátelé řeckých bohů.  Ale vlivem kouzelné rostliny byli nezranitelní. Jednoho dne se rozhodli sesadit nejvyššího boha Dia. Chtěly vládnout místo něj, avšak porazil je bájný hrdina Hercules, známý svým napůl božským a napůl lidským původem.

Bájný Hercules

Určitě vás také napadla souvislost mezi názvy poloostrovů, třech prstů Chalkidiki, Sithonia, Athos, Kassandra. Tak tedy Sithonia je pojmenována podle syna Poseidona. Athos je název kamene, který byl vrhán po bozích bájnými obry. Říká se, že velikost toho kamene je stejná jako nejvyšší hora Chalkidiki – hora Athos.

Pokračování článku »